Güneş Enerji Sistemi Bağlantı Elemanları

MC4 konnektör

image35

Güneş panellerinin kablolarının birbirine bağlanması için kullanılan özel bir bağlantı elemanıdır. Bağlantı noktalarında IP67 sınıfı geçirmezlik sağlar. Dış mekan kullanımı için özel üretildiği için UV dayanımı yüksektir. 

MC4 Branch konnektör

image36

Birden fazla güneş panelinin paralel bağlantısı için kullanılan özel bir bağlantı elemanıdır. İki, üç ya da dört güneş paneli MC4 branch konnektör ile pratik bir şekilde paralel bağlanabilir. Bağlantı noktalarında IP67 sınıfı geçirmezlik sağlar. Dış mekan kullanımı için özel üretildiği için UV dayanımı yüksektir. 

MC4 diyot konnektör

image37

Paralel bağlanmış güneş panellerinden oluşan bir güneş enerji sisteminde gölge alan panellerin diğerlerini etkilememesi için kablo üzerine konulan bir koruma elemanıdır. Elektrik enerjisinin sadece tek yönde (panelden dışarıya) geçmesine izin verir. Bağlantı noktalarında IP67 sınıfı geçirmezlik sağlar. Dış mekan kullanımı için özel üretildiği için UV dayanımı yüksektir.

Kablo

image38

 Bir güneş enerji sistemi projelendirilirken kurulacak sistem gücü ve kablo metrajına göre kablo kesiti dikkatle hesaplanmalıdır. Yetersiz kesitte kablolama ciddi boyutta verim kayıpları ve hatta yangına varacak sonuçlar doğurur. Kullanılacak kablolar mutlaka çok telli olmalıdır. Kullanım yerinin koşullarına uygun bir kablo seçilmelidir. Örneğin, tekne üzerine kurulacak bir sistemde mutlaka kalaylı marin kablo kullanılmalıdır. Dış mekanda güneş gören yerden geçen tesisat var ise kullanılacak kabloların dış kılıfları mutlaka UV dayanımlı olmalıdır.

Sigorta

image39

Gerektiğinde güneş enerji sistemi ile bağlı oldukları akü bankının bağlantısını kesebilmek için voltaj regülatörü çıkışına mutlaka sigorta konulmalıdır. Konulacak sigorta sistem gücüne uygun seçilmelidir.

Ürünlerimiz

Solbian SP Serisi Esnek Güneş Panelleri

image40

Solbian SX Serisi Esnek Güneş Panelleri

image41

Victron Smart Solar voltaj regülatörleri

image42

Güneş paneli sistemi bağlantı elemanları

image43

Aküler ve enerji depolama çözümleri

image44

Taşınabilir aydınlatma ve powerbank ürünlerimiz

image45