Güneş Enerji Sistemi Bağlantı Elemanları

MC4 konnektör

Güneş panellerinin kablolarının birbirine bağlanması için kullanılan özel bir bağlantı elemanıdır. Bağlantı noktalarında IP67 sınıfı geçirmezlik sağlar. Dış mekan kullanımı için özel üretildiği için UV dayanımı yüksektir. 

MC4 Branch konnektör

Birden fazla güneş panelinin paralel bağlantısı için kullanılan özel bir bağlantı elemanıdır. İki, üç ya da dört güneş paneli MC4 branch konnektör ile pratik bir şekilde paralel bağlanabilir. Bağlantı noktalarında IP67 sınıfı geçirmezlik sağlar. Dış mekan kullanımı için özel üretildiği için UV dayanımı yüksektir. 

MC4 diyot konnektör

Paralel bağlanmış güneş panellerinden oluşan bir güneş enerji sisteminde gölge alan panellerin diğerlerini etkilememesi için kablo üzerine konulan bir koruma elemanıdır. Elektrik enerjisinin sadece tek yönde (panelden dışarıya) geçmesine izin verir. Bağlantı noktalarında IP67 sınıfı geçirmezlik sağlar. Dış mekan kullanımı için özel üretildiği için UV dayanımı yüksektir.

Kablo

 Bir güneş enerji sistemi projelendirilirken kurulacak sistem gücü ve kablo metrajına göre kablo kesiti dikkatle hesaplanmalıdır. Yetersiz kesitte kablolama ciddi boyutta verim kayıpları ve hatta yangına varacak sonuçlar doğurur. Kullanılacak kablolar mutlaka çok telli olmalıdır. Kullanım yerinin koşullarına uygun bir kablo seçilmelidir. Örneğin, tekne üzerine kurulacak bir sistemde mutlaka kalaylı marin kablo kullanılmalıdır. Dış mekanda güneş gören yerden geçen tesisat var ise kullanılacak kabloların dış kılıfları mutlaka UV dayanımlı olmalıdır.

Sigorta

Gerektiğinde güneş enerji sistemi ile bağlı oldukları akü bankının bağlantısını kesebilmek için voltaj regülatörü çıkışına mutlaka sigorta konulmalıdır. Konulacak sigorta sistem gücüne uygun seçilmelidir.